WYDARZENIA  2017/2018

 Jak co roku w przeddzień Święta Niepodległości, w dniu święta naszej szkoły, uczniowie klasy IIIb ze swoją wychowawczynią, p. Krystyną Czaus-Pyrą, odwiedzili grób rotmistrza Włodzimierza Bernarda, ułana 19. Pułku Ułanów Wołyńskich - patrona naszej szkoły. Rotmistrz pochowany jest na cmentarzu w Józefowie. Rodzice dzieci pomogli w zorganizowaniu przejazdu. Uczniowie mieli wieniec z biało - czerwonych kwiatów, znicze i biało - czerwone chorągiewki.

Dzieci uprzątnęły grób, złożyły kwiaty, zapaliły znicze. Wychowawczyni opowiedziała o Rotmistrzu, który aż do śmierci w 2000 r., odwiedzał naszą szkołę. Jego barwne opowieści i prawdziwie ułański wygląd robiły na słuchaczach olbrzymie wrażenie. Zapraszał uczniów do swego muzeum pułku, który zorganizował w swoim domu , w Radości, dzielił się wspomnieniami, prezentował pamiątki z lat wojny.

Dzieci odśpiewały nad grobem Rotmistrza kilka ułańskich piosenek, w tym „Pierwszą brygadę”. Wraz z Rodzicami poszperały w historii rodzin i niektórzy znaleźli pradziadków ułanów lub żołnierzy innych formacji. Uczeń Dawid Sierański wraz z mamą recytował piękny wiersz ku pamięci swojego dziadka ułana, który ułożył  z pomocą mamy.

„W kampanii wrześniowej dzielnie udział brałeś,

Za wolność Ojczyzny pierś swą nadstawiałeś.

W deszczu pocisków, huku armat i dział

1-szy Pułk Strzelców Konnych na swych koniach gnał

Prosto na wroga, by ocalić Ojczyznę!

Twa ostra szabelka zostawiła bliznę!

Wielu z Was poległo, nigdy nie wróciło,

Przyszła śmierć i wszystko się dla Nich skończyło.

Wojnę Dziadku przetrwałeś, lecz ja Cię nie znałem,

Jednak całym sercem Ciebie pokochałem!

Dziękuję dziś Bogu za takich Żołnierzy!

Bo dzięki nim Polska na kartach map leży.

Wzrok unoszę w niebo, wysoko nad chmury,

Wiem Dziadku, że także patrzysz na mnie – z góry.

I łza się kręci w oku, nie ma co tu kryć,

To wielki zaszczyt Dziadku Twoim prawnukiem być!”

Dla dzieci i Rodziców była to wzruszająca lekcja historii.

fot. Andrzej Goławski

Powrót

Dnia 3 listopada klasa III GC zwiedzała KANCELARIĘ PREZESA RADY MINISTRÓW.   Uczniowie mogli przebywać w salach konferencyjnych i korytarzach na których spotyka się Rada Ministrów oraz Premier Rady Ministrów.  Dowiedzieli się o historii budynku oraz o zadaniach jakie spełnia KPRM  powstała po reformie centrum administracji w 1997 roku.  Wycieczka zakończyła się rozdaniem pamiątkowych folderów. 

Joanna Strzałkowska

Powrót

2 listopada klasa 3B gimnazjum odwiedziła  ”Niewidzialną wystawę”.  Wycieczka była niezwykłą przygodą. Wystawa pozwoliła nam  na półtorej godziny wejść w świat ludzi niewidomych.

Uczniowie mieli okazję w zupełnych ciemnościach poruszać się po mieszkaniu, leśnej chacie, lesie, ulicy, kawiarni. Doświadczyli przez chwilę tego, co na co dzień przeżywają osoby niewidome. „Niewidzialna wystawa” to eksperyment, który uświadamia, z jakimi problemami borykają się osoby niewidzące- jak trudno coś ugotować, przejść przez ruchliwą ulicę, odnaleźć się w obcym miejscu, nauczyć się czytać bądź pisać na maszynie, zrobić pranie, zakupy, zaparzyć herbatę.  

Przewodnicy opowiadali również, jak w taktowny sposób udzielać pomocy takim osobom. Podkreślali, aby dbać o komfort psychiczny zarówno swój, jak i osoby, której chcemy pomóc. Uczulali na trudności, z jakimi mierzą się w każdym miejscu i w każdej chwili ludzie ociemniali.

 

Była to doskonała lekcja empatii. Uczniowie i nauczyciele wyszli z wystawy zdumieni, zafascynowani i poruszeni tym, czego doświadczyli. Wszyscy potrzebowali chwili na otrząśnięcie się po tym swoistym eksperymencie, na przyzwyczajenie oczu do światła i na uspokojenie emocji.

 

„Niewidzialną wystawę” powinien zwiedzić każdy! Nie ma lepszego sposobu, by zrozumieć……

Anna Nowak-Łoś

Powrót

 Dnia 26.10.2017 roku w bibliotece szkolnej zorganizowano Teleturniej 1 z 10. Inspiracją dla nauczyciela bibliotekarza był Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa oraz telewizyjny teleturniej pod tym samym tytułem, ale adresowany do uczniów klas drugich gimnazjum.

We współpracy z wychowawcami klas gimnazjalnych wyłoniono dziesięciu uczestników konkursu. Przygotowano regulamin dostosowany do warunków szkolnych oraz ułożono 199 pytań na podstawie książek znajdujących się w naszej bibliotece.  Były też pytania spoza wiedzy książkowej, dowcipne, wywołujące śmiech zarówno wśród uczestników, jurorów i widzów.

Teleturniej prowadziły uczennice klas trzecich gimnazjum, a nad całością czuwały bibliotekarki, spinając kolejne etapy w jednolitą całość.

Każdy uczeń otrzymywał trzy szanse, którymi w naszym przypadku były czerwone baloniki. Tracił szansę poprzez przekłucie balonu, udzielając błędnej odpowiedzi. Za poprawną odpowiedź w nagrodę otrzymywał cukierka.

Wykorzystano prawie sto trzydzieści pytań z przygotowanych 199.

Po wielu pozytywnych emocjach, które udzielały się uczestnikom i widzom, zwycięzcą Szkolnego Teleturnieju 1 z 10 została Małgorzata Hajzik, uczeń klasy II B. Gratulujemy! Otrzymał nagrodę książkową z Dyplomem laureata.

Po zakończeniu teleturnieju, ze strony widowni padały pytania, czy dla wszystkich uczniów też będzie podobny teleturniej? W tym roku szkolnym przewidujemy jeszcze zorganizowanie jednego etapu dla uczniów klas siódmych szkoły podstawowej z wykorzystaniem zakupionych książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Zatem, do zobaczenia na wiosnę.

                                                                            oprac. Małgorzata Stasiak

fot. Urszula Stasiak

Powrót

POBIERZ PLIK

Powrót

W dniu10 października 2017 roku na obiektach sportowo-rekreacyjnych  OSIR „Syrenka”  przy ul. Starego Doktora 1 Uczniowski Klub Sportowy WAWER ZS 70 działający przy Szkole Podstawowej nr 204, przy współpracy Dyrekcji pracowników obiektu, ze środków m.st. Warszawy Dzielnicy Wawer, zorganizował Jubileuszowy X Wawerski Trójbój Lekkoatletyczny.

    W zorganizowanej przez Klub imprezie sportowej wzięło ogółem udział 20 drużyn liczących 120 zawodników i zawodniczek z Wawerskich Szkół Podstawowych.

    Każda drużyna składała się z 6 zawodników lub zawodniczek w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej ( klasy IV ) i starszej ( klasy V-VI ), którzy startowali na dystansie 60m, skoku w dal oraz rzucie piłeczką palantową. Uzyskane rezultaty przeliczane były na punkty. Najlepsze drużyny zostały udekorowane medalami, które  wręczali zawodnikom Naczelnik Wydziały Promocji Kultury i Sportu Radosław Ziółkowski oraz V-ce Dyrektor OSiR Wawer Sylwester Rudziński. W kategorii dziewcząt młodszych I m-ce zajęła Szkoła Podstawowa nr 109, II m-ce SP 76, III m-ce SP 204, dziewczęta starsze podzieliły medalowe pozycje pomiędzy: SP 204, SP 195, SP 124. Wśród chłopców  młodszych zdecydowaną przewagą punktów wygrała szkoła 204, II m-ce SP 195, III m-ce SP 109, zawodnicy w kategorii starszej podzielili się podium pomiędzy: SP 204 pierwszy skład, II m-ce SP 204 drugi skład oraz III m-ce SP 124. Szkoły zostały uhonorowane nagrodami rzeczowymi w postaci sportowego sprzętu lekkoatletycznego.

Przyznano również nagrody indywidualne za uzyskanie najlepszego rezultatu w  każdej z konkurencji lekkoatletycznych w obu kategoriach wiekowych. Najszybsi na dystansie 60 m byli: Ola Kowalska SP 195 ( 9,98s ); Natalia Dąbrowska SP 204 ( 8,66s ), Mateusz Burzyński SP 204 ( 8,96 ) oraz Kacper Siemieniak SP 204 ( 8,41 ).   Piłeczką palantową najdalej rzucili: Joanna Sandomierska SP 109 ( 23m ), Ola Walaszek SP 204 ( 35m ), Filip Malik SP 195 ( 29,70m ) oraz Bartosz Składanek SP 124 ( 49m ). W skoku w dal najdłuższe skoki oddali: Zuzanna Kudlik SP109 (3,20m ), Natalia Dąbrowska  SP 204 (3,99m ), Gustaw Czech SP 204 ( 3,61m ) oraz Kacper Siemieniak SP 204 ( 4,20m ).

    Zawody lekkoatletyczne przebiegały w atmosferze sportowej rywalizacji. Pogoda choć kapryśna nie przeszkodziła na uzyskanie bardzo dobrych wyników sportowych w tym Festiwalu Lekkiej Atletyki. Wszystkim zawodnikom  gratulujemy i jako klub sportowy promujący lekką atletykę na terenie Wawra bardzo się cieszymy, że tak wielu naszych młodych mieszkańców uprawia „Królową Sportu”.

                                                                                                          Monika Nikiel-Zentala

Powrót

29 września klasy 4 B i 5 A wybrały się do Centrum Kultury Leśnej w Celestynowie. Podczas wycieczki oglądaliśmy eksponaty zwierząt żyjących w polskich lasach. Dowiedzieliśmy się miedzy innymi: jak myśliwi nazywają różne gatunki zwierząt, które z nich są pod ochroną oraz jakie są rodzaje budek dla ptaków.  Później odbyła się lekcja mikroskopowania,  po której wybraliśmy się na spacer ścieżką zdrowia przez „Goździkowe bagno” i wydmy.

Agata Grzelak
Lidia Bańkowska

fot. Andrzej Goławski

Powrót

 SPOTKANIE Z REPORTERAMI MAGAZYNU EKSPRESU REPORTERÓW I ROZMOWA

O „SOS- MIESZKAŃCY WAWRA RODZICOM Z CZD”

 

        22 września odwiedziła nas ekipa telewizyjna Magazynu Ekspresu Reporterów, aby porozmawiać o zaangażowaniu Szkolnego Klubu Wolontariusza w pomoc dla „SOS - Mieszkańcy Wawra Rodzicom  z CZD”.

    Wolontariuszki, Zosia Szwałek i Wiktoria Chmielewska z klasy 3 GB, opowiedziały o tym, jak zaczęły się nasze akcje na rzecz SOS. Wspominały pierwsze spotkanie z panią Anna Ojer, pierwszy kiermasz ciast i radosć z sukcesu, który zaowocował zakupem 10 łóżek.

Miło było wrócić pamięcią do wydarzeń z ubiegłego roku, gdy dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, ale i całej szkolnej społeczności udało się zorganizować kolejne kiermasze ciast i zakupić dla „SOS” zestawy pościeli, czajniki elektryczne, mikrofalowkę oraz zebrać artykuły higieniczne.

      Wspomnienia ubiegłorocznych sukcesów zmotywowały nas do planowania działań Szkolnego Klubu Wolontariusza z jeszcze większym rozmachem

Zamierzamy nadal wspierać tę wspaniłą inicjatywę, jaką jest „SOS”. Nie zapomnimy też o innych zaprzyjaźnionych instytucjach.

Na pewno podzielimy się naszymi pomysłami- tymi już zrealizowanymi, i tymi planowanymi

Powrót

fot. Andrzej Goławski

Powrót

 

 

 

Z życia szkoły...

 

 

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
4824515