Menu

 

 

Temat:

Napisać przykładowy e-mail do nauczyciela, w którym prosicie np. o sprawdzenie zaległej pracy.  Zasady pisania e-maili przedstawiłam poniżej.

List wysyłacie na mój adres

Podpisujecie się prawdziwym imieniem i nazwiskiem.

 

 

ZASADY PISANIA E-MAILI

 

Pisanie maili do nauczycieli bardzo często przysparza uczniom niemało kłopotów.  Źle zredagowany list  może może urazić osobę, która ten list odbierze. Warto więc zwrócić uwagę na pewne, zdawałoby się, mało istotne kwestie.

 

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że oficjalnie e-mail jest listem! Często zdarza się bowiem, że uczniowie traktują go bardziej jako sms, w którym można przykładowo pominąć polskie znaki. Nie można zapominać o tym, że w liście e-mailowym obowiązują wszystkie reguły ortograficzne i interpunkcyjne!

 

Pisząc e-mail do nauczyciela musimy liczyć się z tym, że mimo jego nowoczesnej formy, wysyłamy oficjalne pismo w tradycyjnym rozumieniu. W nagłówku nie może więc pojawić się żadne "Witam", czy "Dzień dobry". Zawsze używamy formuł grzecznościowych typu: "Szanowny Panie”, „Szanowna Pani”.

 

Po takim nagłówku oczywiście stawiamy przecinek i zdanie w następnej linijce rozpoczynamy małą literą. Tym sposobem przeszliśmy do zasadniczej części naszego listu. Radzę krótko i zwięźle przedstawić temat, a ewentualne dodatkowe informacje przesłać w postaci załącznika. Takie rozwiązanie z pewnością ułatwi waszą współpracę, gdyż w razie potrzeby załącznik można łatwo zapisać albo wydrukować. Jeżeli nauczyciel zainteresuje się twoją sprawą, będzie miał łatwy dostęp do przesłanych materiałów.

 

Po rozwinięciu oczywiście przychodzi czas na zakończenie. Dopuszczalne są jedynie oficjalne formy typu: "Z wyrazami szacunku" i "Z poważaniem". Po nich stawiamy przecinek i podpisujemy sie w następnej linijce. Dobrze jest pod swoim imieniem i nazwiskiem umieścić również klasę, do której chodzicie.

 

Wyszukiwanie

Egzamin ósmoklasisy

Biuletyn szkolny

Budżet obywatelski

Karta ucznia

Skrzynka zaufania

Szkolny newspaper

POLinfo.pl

Kreatywna Fizyka i Technika

 

 

OBWODY SZKÓŁ

SZKOŁA W ZMIANIE

Współpracujemy z

WARS i SAWA

Destination Imagination

LEKKI PLECAK

DOBRY START

Licznik

Liczba wyświetleń:
6355010